Káva z Bolívie je takovým otloukánkem mezi kávami. Bolivijská kávová zrna mají špatnou pověst pro svoji kvalitu a jsou především používány pro pražení směsí. Káva se v Bolívii pěstuje ve větším rozsahu až od roku 1920. Bolivie má příznivé klimatické podmínky pro pěstování kávy, ať už se jedná od nadmořskou výšku, teplotu nebo množství srážek.
Od začátku se pěstování kávy v Bolívii potýká s mnoha překážkami. Hlavní překážkou je transport ze země. Bolívie je vnitrozemský stát a nemá přístup k moři. Přeprava do přístavů probíhá přes sousední země, což zvyšuje náklady na produkci. Alternativou je letecká přeprava, ta je však také velice nákladná. Další překážkou je politika země. V její historii došlo k několika zásahům do zemědělství s neblahými následky pro farmáře. Ať už se jednalo o zemědělskou reformu nebo rozdělení velkých prosperujících farem na menším a pozdější přerozdělení zanedbaných pozemku. Velkou ránou byla „krize ceny kávy“ v roce 2000, kdy mnoho farmářu nebylo schopno pokrýt náklady a zkrachovalo.
Farmáři jsou často velice chudí a nemohou si dovolit nákup hnojiv a postřiků proti škůdcům (Rez kávová). Na jedné straně je jejich káva přirozeně produkována v bio kvalitě, na straně druhé to způsobuje nízké výnosy a častá onemocnění kávovníků. Mnoho farmářu se vrací k pěstování Koky, která jim zajišťuje vyšší příjmy. Nejkvalitnější kávová zrna pocházejí z 95 % z regionu Yunga.
Pěstování a zpracování kávy
Bolivie je vnitrozemský stát nacházející se v Jižní Americe. Jeho sousedi jsou Peru, Chile, Brazílie, Argentina a Paraguay. Na západě se táhne pohoří Andy a formuje hornaté vysočiny.,subtropická a mírná údolí, horské svahy i tropické nížiny. Jak už jsem zmínil pěstování kávy se v Bolívii potýká s nejedním problémem. Kvalita kávy se však s každým vypěstovaným zrnkem zlepšuje. Farmáři se sdružují do družstev, aby dosáhli na státní i zahraniční pomoc.
V Bolívii se arabica pěstuje v nadmořské výšce 1400 až 2000 m. n. m. Káva roste primárně na hranici s Peru v regionu Yunga, 3 hodiny od hlavního města La Paz. V minulosti byla jedinou cestou pro převoz sklizených zrn tzv. „Stezka smrti“. Dalším významným regionem je Santa Cruz ve středu Bolivie. Klima v Bolivii je jako dělané pro pěstování kávy. Má dostatek srážek, dostatečnou teplotu i vlhkost. Káva se sklízí od července do listopadu. Zpracování probíhá suchou i mokrou cestou. Mokrá cesta je preferovaný způsob zpracování. Zrna se suší na sušících terasách.
Charakter kávy
Bolivijská káva je známa pro svoji klasickou čistou chuť s příjemnou kyselostí a sladkostí. Aroma má ovocné tóny. Výrazná je vůně jablek, hrušek, mandarinek, citrónu a meruňěk. Při pražení vzniká chuť čokolády, karamelu nebo lískového oříšku. Bolivijská káva se nejlépe hodí pro přípravu french pressu. Kávu můžete skvěle uplatnich ve směsích pro přípravu espresssa.
Vychutnejte si šálek kávy například s cookies s bílou čokoládou nebo s bílým čokoládovým dortem s malinami.
Závěr
Kávu z Bolívie používám ve mleté směsi s ashwagandhou a čagou sibiřskou nebo v zrnkové kávě s ashwagandhou. Káva si mě získala nejen svojí sice krátkou ale přesto barvitou historii, ale hlavně příjemnou vůní a chutí s nízkou kyselostí.