Kávová zrna z Etiopie z oblasti Sidamo jsou považována za nekvalitnější kávu na světě. Kávu si můžete vychutnat jak teplou tak i ledovou, což určitě stojí za zkoušku. A není se čemu divit, když právě odtud z oblasti Sidamo a jeho okolí pravděpodobně pocházejí první kávovníky. Jedná se o nejstarší plantáže na světě. Káva se v tomto regionu pěstuje už několik století. Pro Etiopii je dnes káva největší exportní komoditou. Přesto se více než polovina kávy, která je zde vypěstována, také v Etiopii vypije.
O REGIONU SIDAMO
Region Sidamo se nachází na jihu Etiopie. Díky dostatečnému množství srážek, optimálnímu klimatu a půdě bohate na důležité soli má Sidámo perfektní podmínky pro pěstování kávy. Zrna se pěstují na vrchovině Sidamo ve výšce 1500 – 2100 m. n. m. Díky vysoké nadmořské výšce je růst kávových zrn pomalý a dává tak potřebný čas k vstřebání výživy z půdy a vývojí komplexní chuti. Sklizeň probíhá od října do ledna.
Sidamo je největším a nejznámějším regionem. Na trhu se můžete setkat také s Etiopskou kávou pocházející z oblastí Yirgachffe, Harrar, Limu, Jimma.
ZPRACOVÁNÍ A TRADIČNÍ SERVIS
Většinu kávy pěstují malý farmáři sdružení pod jednu demokratickou organizaci. Zrna se převážně zpracovávají tzv. „mokrou cestou“. Zralé kávové třešně jsou protlačeny přes síto pomocí vysokého tlaku vody, čímž dochází k odstranění slupky a dužiny. Kávová zrna se fermentují jeden den v sudu a následovně omyjí a usuší na slunci. Zbytky dužiny, které se nepodařilo odstranit, se během sušení odloupnou. Kávová zrna se suší 2 až 6 týdnů. V průběhu sušení jsou zrna rovnoměrně otáčena. Takto zpracovaná zrna mají bohatší, ovocnější chuť než zrna zpracovaná suchým způsobem.
Tradiční „kávový rituál“ v této oblasti spočívá v pražení zelených zrn na rozpáleném uhlí. Upražená zrna se rozbijí v hmoždíři. Drcená káva se nasype do konvičky, zaleje vodou a uvaří. Podává se v malých šálcích bez ucha.
CHARAKTER KÁVY
Káva Ethiopia Sidamo má lahodný a komplexní chuťový profil, s tóny lesních plodů a třtinového cukru. Káva je známá pro své květinové a citrusové aroma. Chuť je více zemitá než u jiných káv z Etiopie. Po vypití kávy můžeme na jazyku cítit oříšky, čokoládu, ovocnou a citrusovou chuť. Káva má nízkou aciditu.
Káva se díky svému ovocnému a citrusovému aroma perfektně hodní k citronovému koláči nebo citronovému cheesecaku. Pokud nemáte rádi citrónové dezerty, můžete vyzkoušet např. borůvkový koláč nebo meruňkový cobbler.
ZÁVĚR
Pro svoji bohatou chuť a úžasnou historii, kterou káva ze Sidama má, stojí na pomyslném prvním místě v mém osobním žebříčku. Je to také důvod, proč jsem kávu vybral do směs s adaptogeny rozchodnicí růžovou a lví hřívou. Zemitá chuť kávy skvěle doplňuje mírně houbovou vůní, pocházející z lví hřívy. Díky tomuto spojení není výsledná chuť zkažena nepříjemnou houbovou pachutí a vy si tak můžete vychutnat komplexní paletu chutí kávy z Etiopie.